Keskeny hullámsávú (nb) UVB fototerápia
Bizonyos bőrbetegségek nyáron-, napfény hatására javulnak.
Ez a megfigyelés indította el a kutatásokat az ultraibolya sugárzás különböző hullámhossz tartományai gyógyító hatásának vizsgálatában.
Az UVA csak fényérzékenyítő gyógyszerek együttes adása mellett gyógyít, viszont ennek a gyógyszernek májkárosító hatása van, ezért erre érzékeny betegeknek, gyermekeknek és terheseknek nem adható.
Az UVB viszont gyógyszer nélkül is enyhe bőrpírt okoz, melynek hatására a bőr immunsejtjeiből választ vált ki, ezáltal hatékony bizonyos bőrbetegségek kezelésében.
Számos vizsgálat után a kutatók megállapították, hogy van egy szűk spektrum az UVB tartományon belül, ami a leghatékonyabb a gyógyításban - és ezzel kizárták a kevésbé hatékony hullámok káros hatását-.
Piros: károsan égető
Kék : UVB széles sáv
Zöld : UVB keskeny sáv
Az ultraibolya fényforrások leggyakrabban olyan fluoreszcens fénycsövek (TL), melyek alacsony nyomású higanygőzzel vannak megtöltve és a gáz-kisülés által kibocsátott ultraibolya fénysugarakat az üvegcső belső felületén lévő speciális foszfor-tartalmú bevonat alakítja át a megfelelő hullám-hosszú UV-fénnyé.
A Philips által kifejlesztett TL-01 sorozatba tartozó szűk spektrumú (Narrow Band UVB, NB-UVB) fénycsövek a sugárzási energiájuk csaknem egészét a gyógyászatilag legkedvezőbb 311 nanométeres hullámhosszon adják le ( keskeny hullámsávú, azaz narrow band UVB lámpák, TL-01)
nb UVB HATÁSAI:
A z NB-UVB sugarakat a bőrben főként a DNS, az urokánsav és a melanin nyeli el és alapvetően megváltoztatja az antigén-prezentáló sejtaktivitást.
A széles spektrumú UVB sugárzáshoz képest 5-10-szer alacsonyabb a bőrpír-kiváltó (erythema), hyperplázia- és ödémaképző hatása, továbbá kevésbé indukálja a Langerhans-féle sejtek kiürülését. Ugyanakkor némileg jobban gátolja a szisztémás immunválaszt, melyet a limfoproliferáció, a citokin-termelődés, és a természetes ölősejt-aktivitás csökkenése jelez.
Az immunrendszerre történő hatása miatt gyógyít bizonyos bőrbetegségeket.
A psoriasis, vitiligo és ekcéma elleni hatása részben ezeknek a mechanizmusoknak köszönhető.
A káros UV-sugarakat is tartalmazó napsugarakkal szemben a bőrnek többféle, - és bőrtípustól, egyéni alkattól függő mértékű – védekezési mechanizmusa létezik. Ilyen a bőrt fedő finom lipidréteg növelése, a bőr felső szarurétegének megvastagodása, a festékanyag termelő sejtek (melanociták) aktivitásának fokozása (ennek eredménye a barnulás), a nagy energiájú, így a sejtek DNS tartalmát is károsító szabad gyökök semlegesítésére alkalmas anyagok, így az A- és E-vitaminok, antioxidánsok valamint az urokánsav mennyiségének növelése. Fontos tudnunk, hogy az ultraibolya sugarak, főleg az UVB károsító hatása az évek folyamán összegződik.
Vitiligo ellenes hatás:
A PUVA-terápiához hasonlóan a szűk spektrumú UVB fény összetett módon fejti ki vitiligo-ellenes hatását. A kétféle mechanizmus párhuzamosan zajlik és lényegük a depigmentációs folyamat stabilizálása (megállítása), illetve a megmaradt szőrtüszőkörnyéki melanocyták stimulálása. Az ultraibolya sugárzás jól dokumentált immunmoduláló hatása magyarázza a kóros helyi és szisztémás immunfolyamatok gátlását. Ugyanakkor - a PUVA terápiához hasonlóan – az NB-UVB fény stimulálja a melanin-mentes melanocyták szaporodását és melanin-pigmenttermelését a szőrtüsző hüvelyének külső részében. Ezek a sejtek a környező depigmentált bőrterületekre vándorolnak és a szőrtüszők környékéről kiindulva elkezdődik a bőr repigmentációja.
Pikkelysömör és ekzema ellenes hatás:
A szűk spektrumú UVB sugárzás a szisztémás sejtes immunitás bizonyos folyamatait gátolva jótékony hatást fejt ki egyes súlyos gyulladásos autoimmun-jellegű bőrelváltozások esetén
A bőr természetes védekezőképessége megakadályozza a különböző bakteriális, vírusos és gombás fertőzéseket
Egyéb betegségek kezelése:
- Lichen ruber planus
- Lichen sclerosus et atrophicus
- Prurigo nodularis
- Atopiás ekzema
A kezelést heti 2-3 alkalommal javasolt alkalmazni. Az energiát - és így a kezelés időtartamát is- fokozatosan emeljük. A beteget és a bőrtünetek javulását végig kontrolláljuk. Egy kúra általában 20 alkalom, de ha hamarabb tünetmentessé válik a beteg, akkor nem kell végig járni.
Nem alkalmazható a kezelés, ha a beteg fényérzékenyítő hatású gyógyszert szed (tetracyclin antibiotikumok, vízhajtók, A vitamin), ha fényérzékenységgel járó megbetegdése van (pl. SLE), ha bőrrák van a kórelőzményében.
A kezelés ára: 2.000 Ft / alkalom
Gyors kereső
Kozmetológia
Esztétikai kezelések
Műtétek
Új kezelési lehetőségek
Betegségek, kezelések
Testkezelések
Body LiposlimCare System GÉPI FOGYASZTÁS és BŐRFESZESÍTÉS
Árak
Kapcsolat