Atópiás dermatitisz, ekcéma
Ez egy veleszületett hajlam alapján kialakuló, viszketéssel, száraz bőrrel járó krónikus bőrgyulladás. Jellemző a bőr sérülékenysége és bizonyos immunrendszerbeli eltérések miatt a külső irritáló anyagokra adott fokozott gyulladásos válasz.
Az atópia nem csak a bőrt, de az egész szervezetet érinti. A bőrgyulladás mellett gyakori tünete még az asztma, ételallergia, felnőttkorban a vegyi anyagokra és fémekre adott allergiás bőrreakció, légúti allergiák (poratka, parlagfű).
A civilizáció fejlődésével a betegség előfordulása egyre gyakoribbá válik. Jelenleg csaknem minden 5. csecsemő atópiás hajlammal születik.
A csecsemőkorban még gyakori ekcémás tüneteket (arcon, fejbőrön, fülek mögötti régióban) később a törzsre lokalizálódó, „foltos” jellegű gyulladás váltja fel. Ovis-kisiskolás korban már a hajlati tünetek a jellemzőek, míg felnőttkorban a száj- és szájkörnyék illetve a kézekcéma a típusos.
A kisgyerekek többsége már 3 éves korra „kinövi” a betegséget, de előfordul az is, hogy csak felnőttkorban jelentkeznek először a bőrtünetek.
Mivel a tünetek legfőbb jellemzője a bőr fokozott víz és zsírvesztése, valamint az ebből adódó viszketés, ezért az otthoni bőrápolásban is ennek kiküszöbölése az elsődleges feladat.
Ezért javaslom, hogy
- az ekcémás gyermekeket inkább zuhanyoztassák, ne fürdessék,
- a fürdetővíz ne legyen túl meleg,
- mosakodáshoz ne használjanak bolti tusfürdőket, csak gyógyszertárban kapható mosakodókrémet vagy olajfürdőke,
- a bőrt naponta ápolják szintén gyógyszertárban kapható, vagy orvos által felírt testápolókkal,
- kerüljék a műszálas és gyapjú ruházatot, puha pamut anyagok viselése célszerű,
- az uszodák klóros vize erősen irritálhatja a sérülékeny bőrt, ezért úszás után testápolózás szükséges,
- ha viszketés és bőrpír jelentkezik, forduljanak orvoshoz, ugyanis a vakaródzás fokozza a bőrgyulladást, ezáltal a viszketést. A tünetek erősödő körforgása egy váladékozó, beszűrt bőrgyulladáshoz vezethet, ami különböző vírusok és baktériumok, gombák megtelepedését segíti,
- az erősen viszkető bőr miatt a gyerek kialvatlanná, frusztrálttá válhat, ami az iskolai képességeit és a szülő-gyerek viszonyt is ronthatja.
A kezelésben ma már szélesebb a lehetőségek tárháza. A helyi gyulladáscsökkentő (kortikoszteroid) készítményeket is folyamatosan fejlesztik, és ma már elérhető olyan készítmény, melynek nincsenek mellékhatásai. Kifejlesztettek egy nem szteroid gyulladáscsökkentő készítményt is, mely mellékhatás nélkül, kifejezetten a bőr gyulladásos immunsejtjeire hatva fejti ki a hatását.
A viszketéscsillapító készítmények is széles választékban állnak rendelkezésünkre. A különböző gyógykozmetikumok pedig a viszketéscsillapító helyi szerektől a bőr saját lipidtermelésének fokozásán keresztül számos jótékony hatással rendelkezhetnek.
Súlyos esetekben lehetőség van fototerápiára (nem Bioptron lámpa!), belső gyógyszeres kezelésre is.
Soha ne a szomszéd tanácsai alapján, főleg ne más részére felírt készítményekkel kezeljék gyermeküket, inkább időben kérjék szakorvos tanácsát!
Gyors kereső
Kozmetológia
Esztétikai kezelések
Műtétek
Új kezelési lehetőségek
Betegségek, kezelések
Testkezelések
Body LiposlimCare System GÉPI FOGYASZTÁS és BŐRFESZESÍTÉS
Árak
Kapcsolat